SWIPE ЗА ДА СМЕНИШ ПОСТ

Еволуцијата на Фејсбук во Македонија:

Фејсбук 2008:
Trajanka: Click here to help my farm!! FARM WARS THE BEST PELAGONIJA SIMULATOR 2K8 AVAILABLE!

Фејсбук 2010:
Petre is in a relationship with Milica
Petre: Ja sakam Milica (6 hours ago)
Milica commented: I jas te sakam (6 hours ago)
Petre and Milica changed their profile pictures (5 hours ago)
Milica: Zdravo femina ja imam prasanje edno se baknav so decko mi i on se soblece i sea ne znam dali sum trudna ili ne???
Pomos majka mi ke me ubie ako doznae deka sum trudna od Petre arno ona mi vikase so Mitre da se fatam pobogata familija bile…POMOSH!!

Фејсбук 2012:
Gjoko shared a link: ELENA RISTESKA GOLA NOVO PORNO 18+ (2 hours ago)
Joco commented: Tato ne klikaj na vakvi gluposti ova se virusi, ne se lazhi ne e vistina ova
Joco shared a link: НИЕ СМЕ ОФИЦИЈАЛНИ ПРЕТСТАВНИЦИ НА МЕРЦЕДЕС ВО МАКЕДОНИЈА И ДАВАМЕ ЕПЛ ПРОИЗВОДИ!
КЛИКНИ ТУКА ЗА ДА ДОБИЕШ СТАН ВО ИНЏИКОВО!
ЛАЈКНИ ЈА СТРАНАТА, ЛАЈКНИ ЈА СЛИКАТА, СПОДЕЛИ ЈА СЛИКАТА, ТАГНИ ТРИ НЕВИНИ ПОЛНОЛЕТНИ ДЕВОЈКИ, БАКНИ ИКОНА ОД СВЕТА ПЕТКА И ИСПЕЈ ЈА НАЈНОВАТА ПЕСНА НА ГЛОРИЈАН!
ПОБЕДНИЦИТЕ ЌЕ БИДАТ ОБЈАВЕНИ НАСКОРО!

Фејсбук 2014:
Mikica: Decki pomoss mi trebaat prasanja za eksterno!! Ustvari ne mi trebaat prasanja odgovori mi trebaat…ustvari odgovorite gi neam ali ni prasanjata gi neam pomoss epten!!
Trajko: Здраво, јас продавам прашања и одговори за екстерно, 1000ка наплаќам.
Mikica: Ej super brad daj prati mi linkot ke ti dadam pari u zivo epten e hitno za utre mi treba!!1!!!
Trajko shared a link.
Mikica shared a link on his profile: ELENA RISTESKA GOLA NOVO PORNO 18+
Mikica: Brad ova da ne e ness virush??? Ne znam ne mi otvara a komp mi kocci pomoss???
Trajko: Не знам, до сега никој не ми се пожалил, изгледа до тебе е. Утре да се сретнеме 1000ка да ми дадеш важи?
Mikica: Da da da epten ti fala brad obavezno ke se vidime samo da vidam zosto prasanjava ne mozam da gi najdam inace epten ti fala zivotot mi go spasi!!

Фејсбук 2017:
Mikica: Ало народе што е со државава??? Па како може да успееме како држава кога нема шанса за млади таленти како нас???
Се селат младите, еве и јас ќе се селам сега, ќе одам ќе работам во Америка другото лето.
Joco: Па да, фала богу дека нема да ја бива дражвава кога СДСМ врска нема што прави…да останеше ВМРО сега ќе беше многу подобро!!!11!!
Trajanka: Ма дали си ти нормален??? Ја цел живот сум СДСМ и да ти кажам право одма се осеќа разликава!
ЗНачи ова што го прави СДСМ е чекор во права насока и дефинитивно Македонија дише чист воздух!
Milica: Ja unistivte drzavava bre!!! Dali si ti normalen sto zboris vo VMRO bilo dobro???
Pa ja imam 8 deca i ne mozam da gi preranam….od usta sum vadela!!!
Gjoko: More da vi ebam toa apashite sorosodini site do eden ste zinale za pari!
Ja prodadovte drzavata! Ja prodadovte Makedonija! Se prodadovte samo uste mene ne me prodadovte!! Ne se davam jas!!!!
Mozda imam clenska kniska 20 godini ali da si znaete ni edna partija ne moze da me kupi mene! Zatoa ke izgubite i na sledntie izbori!! Predvanici nizaedni!

 

извор: Zlatko Stefkovski

1762
8 1

Слични: